Formula 1

Formula 1 temalı bu içeriğimizde bu sporun ne olduğuna, en meşhur yarış pilotlarına ve sporseverlerin desteklediği takımlara aşina olacaksınız. Peki, özellikle, uzun bir aradan sonra 2020 yılı Kasım ayında Türkiye’ye gelmesiyle büyük ses getiren Formula 1 nedir? Bu sporun efsaneleri kimler? En iyi pilotlar kimler?  İşte sizin için hazırladığımız temel Formula 1 rehberi.

 Formula 1 Nedir?

 Grand Prix yarışları olarak tanımlayabileceğimiz Formula 1 -kısaca F1- bir yarış sporudur. Bu sporda pilotlar tek kişilik araçlarda yarışır, ve araçlar açık tekerleklidir. Grand Prix olarak adlandırılan olay ise, bir sezon boyunca dünyanın farklı noktalarında konumlandırılmış özel pistlerde yapılan özel yarışların genel adıdır.

 En Meşhur Formula 1 Pilotları

 Lewis Hamilton: Mercedes’le yaşadığı şampiyonluklarla gündemden asla düşmeyen Birleşik Krallık uyruklu bu pilot, aynı zamanda Formula 1’in ilk siyahi şampiyonu. Seveni kadar sevmeyeni de var, ancak bir takım istatistikler göz önünde bulundurulduğunda tüm zamanların en iyi pilotlarından biri şüphesiz.

 Valtteri Bottas: 2017 yılı itibariyle Mercedes koltuğuna geçen Bottas, Hamilton’ın gölgesinde kaldığı söylentilerine, azmiyle oldukça güzel cevap verdi. Fin pilot, F1’in en dikkat çeken pilotlarından biri.

 Sebastian Vettel: Tüm zamanların en çok bahsedilen bir diğer pilotu da Alman rüzgarı Sebastian Vettel. 2020 sezonu kendisinin Ferrari takımıyla son sezonuydu, onu 2021’de Aston Martin koltuğunda göreceğiz.

 Charles Leclerc: 1997 doğumlu Leclerc, Ferrari koltuğunda büyük başarılara imza atacak gibi görünüyor. Yetenekli pilot, sürüşü ve kontrolüyle oldukça umut vaat ediyor.

 Alexander Albon: Özellikle son yarışlarda kendini pek gösteremese de, oldukça yetenekli olduğu dikkatlerden kaçmayan, RedBull Racing takımının genç pilotu.

 Max Verstappen: Özellikle hayran kitlesiyle oldukça dikkat çeken genç Hollandalı, pistte de yeteneğini konuşturuyor şüphesiz.

 Formula Efsaneleri

 Michael Schumacher: Tüm zamanların en büyük efsanelerinden olan Michael Schumacher, Formula tarihinde açık ara farkla en çok yarış kazanan pilot.

 Ayrton Senna: 1994 yılında yapılan San Marino Grand Prix’sinde talihsiz bir kazayla hayatını kaybeden efsane pilot, çoğu insan tarafından Formula 1 tarihinin gelmiş geçmiş en yetenekli pilotu olarak tanımlanıyor.

 Juan Manuel Fangio: Formula tarihinde Arjantin Grand Prix’sini kazanan tek Arjantinli pilot olan Fangio, tüm zamanların en büyük yarış pilotlarından biri olarak kabul edilmekte.

 Alain Prost: Yine Formula efsanelerinden biri olarak kabul edilen Fransız Prost, ilk Formula yarış galibiyetini Fransa Grand Prix’sinde Fransız Renault takımı adına kazanmıştır.